آشنایی با کارت ویزیت

کارت ویزیت چیست؟

کارت ویزیت در کلامی خلاصه و رسا، وسیله ایست ابتدا برای معرفی شما و سپس ارائه راههای تماس با شما. کارت ویزیت این وظیفه را برعهده دارد و هیچ وظیفه عمده دیگری برای شما به طور مستقیم بازی نمی کند. کارت ویزیت برای تبلیغات و بازاریابی شما به طور مستقیم استفاده نمی شود. اما شاید بتوان گفت به دلیل اینکه اولین مرحله تعامل شما با مشتری یا ارباب رجوع توسط ارائه کارت ویزیتتان می باشد و از آنجا که برخورد اول همیشه مهم و تاثیر گذار خواهد بود، کارت ویزیت به طور غیر مستقیم بخشی از کار بازاریابی و تبلیغات شما را برعهده خواهد داشت.

تاریخچه کارت ویزیت به آنجا برمی گردد که شاهزادگان و اشرافزاده ها برای دیدار با اشخاص مهم دیگر، کاغذ یا پوستین و یا چیزی شبیه آن را جلوتر برای شخص ملاقات شونده، می فرستادند تا خود را به او معرفی کرده، اتا سوابق اشراف زادگی خود را نوشته و قرار رسمی ملاقات را با او بگذارند. در واقع این همان تعامل اول با مخاطب بوده که شخص ملاقات کننده از خود به مخاطب ارائه می داده است و اهمیت معرفی ابتدایی را نشان میدهد.

در ایران کارت ویزیت آخرین چیزی است که تجار و صاحبان مشاغل به آن توجه می کنند و گاهی حتی کارت ویزیت خود را تلفنی و بدون هیچ ایده درطراحی، سفارش می دهند و متوجه اهمیت بازاریابی غیر مستقیم توسط کارت ویزیت نمی باشند. اما ما در دیجی چاپ کن توصیه می کنیم، طراحی کارت ویزیت خود را به یکی از متخصصان گرافیک ما بسپارید و آن را جدی بگیرید.

 

اندازه‌ها

کشور/استاندارد اندازه (mm) اندازه (in) Aspect ratio
ISO 216, A8 sized 74 × 52 2٫913 × 2٫047 1٫423
ایرلند, ایتالیا, بریتانیا, فرانسه, آلمان, اتریش, هلند, اسپانیا, سوئیس, بلژِک, اسلونی 85 × 55 3٫346 × 2٫165 1٫545
ایزو/آی‌ای‌سی 7810 ID-1, اندازه کارت اعتباری 85٫60 × 53٫98 3٫370 × 2٫125 1٫586
استرالیا, دانمارک, زلاندنو, نروژ, تایوان, سوئد, ویتنام, هند, کلمبیا 90 × 55 3٫54 × 2٫165 1٫636
ژاپن 91 × 55 3٫582 × 2٫165 1٫655
هنگ کنگ, چین, سنگاپور 90 × 54 3٫543 × 2٫125 1٫667
کانادا, آمریکا 88٫9 × 50٫8 3٫5 × 2 1٫75
ایران 85 × 48 3٫346 × 1٫889 1٫771
سریلانکا, آرژانتین, برزیل, جمهوری چک, کرواسی, فنلاند, مجارستان, اسراییل, قزاقستان, لیتوانی, لهستان, رومانی, روسیه, صربستان, مونته نگرو, اسلواکی, اکراین, ازبکستان, بلغارستان, لاتویا, مکزیک وآفریقای جنوبی 90 × 50 3٫543 × 1٫968 1٫8

هدف از چاپ کارت ویزیت چیست؟

مردم سالانه در سراسر جهان میلیاردها کارت ویزیت چاپ می‌کنند. اما چرا؟ این کارت‌ها علی‌رغم پیشرفت تکنولوژی، بهترین روش برای ارتباط شخصی با مشتری‌های بالقوه، مخاطبان و تبلیغ برند به طرفداران کسب‌و‌کار است.

 

طراحی کارت ویزیت

امروزه اصلیترین کاربرد کارت ویزیت، اطلاع‌رسانی آرشیوی (و نه تبلیغاتی) است، یعنی قرار نیست کارت ویزیت برای شما مانند یک آگهی تلویزیونی، یک محصول (اعم از تجاری یا فرهنگی) یا خدمات را معرفی کند؛ بلکه اطلاعات یک شخص حقیقی یا حقوقی را به سادهترین و قابل‌دسترس‌ترین شکل در اختیار مخاطب قرار دهد. در واقع، شما کارت ویزیت خود را به مشتریان و مخاطبان احتمالی خود خواهید داد تا اطلاعات لازم برای تماس با شما را در زمان نیاز داشته باشند. کارت ویزیت باید به مشتریان و مخاطبان کمک کند تا به خاطر بیاورند که شما که هستید، شغل شما چیست و چطور و چگونه با شما تماس داشته باشند. همچنین اگر در روزنامهها و پیکهای محلی تبلیغات میکنید، کارت ویزیت شما میتواند یک طرح آماده برای صفحه‌هایی باشد که تبلیغات افراد چاپ میشود.

اول اینکه عموماً چاپ کارت ویزیت گران نیست؛ از این رو برای کسب‌وکارهای کوچک که سرمایهی پایینی دارند شاید کارت ویزیت مؤثرترین گزینه برای نشان دادن یک رزومهی کاری در هر زمان و مکان باشد. دوم این‌که کارت ویزیت با وجود اندازهی کوچک میتواند اطلاعات مهمی را ارائه دهد. سوم اینکه به خاطر اندازهی کوچک کارت ویزیت، مشتریان میتوانند آن‌ها را در کیف خود نگه دارند و حتی برخی جای مخصوص نگه‌داری نظیر آلبوم کارت ویزیت دارند. چهارم اینکه بر خلاف تبلیغات تلویزیونی و رادیویی که چند ثانیه، بیشتر طول نمیکشد، کارت ویزیت با مشتری میماند و هر زمان که مشتری به کارت شما نگاه میکند کار شما به یادش میافتد و احتمال استفاده از کار و خدمات شما افزایش مییابد. پنجم آنکه شما معمولاً کارت ویزیت را به افرادی میدهید که جزو مشتریان واقعیتان هستند و کارتهایتان به هدر نمیرود.